Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Εφαρμογή windows exe ή web??

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò thodoros. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος sakalis στις 28-07-2007, 01:24. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  27-07-2007, 20:52 33873

    Εφαρμογή windows exe ή web??

    Θέλω να δημιουργήσω μία εφαρμογή, η οποία θα δουλεύει στο εταιρικό intranet και στην οποία θα έχουν πρόσβαση περί τα 1600 άτομα. Στην εφαρμογή ο κάθε υπάλληλος θα κάνει μία καταχώρηση (μόνο μία) τον χρόνο. Μου είναι περισσότερο εύκολο να στήσω την εφαρμογή ως executable των Win και οχι ως ιστοσελίδα. Υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά; Κυρίως με απασχολεί τι θα γίνει στην περίπτωση που τρέξουν πολλοί υπάλληλοι ταυτόχρονα την εφαρμογή (στο "δίκτυο" που έχω στο σπίτι μου τρέχει κανονικά). Υπάρχει κάποιος περιορισμός στον αριθμό των χρηστών (την εφαρμογή θα την στήσω με VB 2005 express και η βάση θα είναι SQL 2005 express); 


    Live fast, die young
  •  27-07-2007, 21:52 33875 σε απάντηση της 33873

    Απ: Εφαρμογή windows exe ή web??

    Προφανώς μιλάμε για μια πολύ απλή εφαρμογή. Π.χ. μια web σελίδα θα έφτανε. Σωστά; Αν ναι, η απάντηση είναι πολύ απλή.

    Με web εφαρμογή θα αποφύγεις πολύ εύκολα να έχεις το connection string στον client, δηλαδή στον υπολογιστή που χρησιμοποιεί ο τελικός χρήστης. Διαφορετικά, αν έχεις windows εφαρμογή, για να μην έχεις το connection string στον client θα πρέπει να έχεις κάποιον application server, πράγμα που δεν αξίζει αν μιλάμε για τόσο απλή εφαρμογή.

    Κατά τα άλλα, εφόσον μιλάμε για τόσο λίγα requests δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός, όποια λύση και να επιλέξεις. Σκέψου όμως ότι πολύ συχνά μια εφαρμογή ξεκινά για μια απλή δουλειά και αν πάει καλά τις φορτώνονται σιγά σιγά και άλλα features. Οπότε θέλεις κάτι που να είναι και scalable. Αν είσαι νέος στη δουλειά, είναι συνήθως πιο εύκολο να κάνεις μια scalable web εφαρμογή, παρά μια windows, η οποία για να είναι scalable θα απαιτεί οπωσδήποτε application server και client/server αρχιτεκτονική.
     


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  28-07-2007, 01:24 33877 σε απάντηση της 33875

    Απ: Εφαρμογή windows exe ή web??

    Οπως το περιγράφεις μια απλή web εφαμορμογή είναι μια χαρά. Μια φορά εγκατάσταση, ούτε γκρίνιες μου χάλασε το pc. δεν εχω το .net κτλ κτλ

    Αν υπάρξει ο κίνδυνος που περιγράφει ο φίλτατος Τζίμς (Βισσυνή θύελα , σούζα τ' λογάκ. χι, χα!!!!(10 μικροί μίτσοι) απαιτεί άλλου είδους σχεδίαση που προφανώς τώρα δε ξέρεις και δε μπορείς να εκτιμήσεις Οπότε παρέμεινε στο web. Αλλωστε αυτός ήταν   και ο λόγος που πολλές εταιρικες εφαρμογές άρχισαν να μπαίνουν στο intranet. H εύκολη συντήρηση


    Γιώργος Σακαλής
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems